Agresywność

Agresywność narzędzia ściernego opisuje zdolności skrawające narzędzia podczas skrawania lub cięcia obrabianego materiału. Wskaźnikami agresywności materiału ściernego jest ilość materiału usuwanego w jednostce czasu lub czas potrzebny na ucięcie.

Agresywność można regulować podczas produkcji narzędzia ściernego poprzez odpowiednią jakość i właściwości ziarna ściernego oraz jego osadzenia w materiale podłoża. Agresywność diamentowych tarcz tnących jest dodatkowo regulowana poprzez segmentację brzegu tnącego.

Agresywniejsze narzędzia ścierne umożliwiają uzyskanie krótszego czasu obróbki. Jednak wiąże się to zwykle z pogorszeniem trwałości narzędzi.

W celu wsparcia użytkownika przy doborze narzędzia ściernego optymalnie dopasowanego do jego potrzeb, narzędzia wirujące do szlifowania i cięcia są, oprócz podziału na trzy klasy wydajności Klingspor (Extra, Supra, Special), klasyfikowane według ich agresywności i trwałości. Jeśli użytkownik szczególną wagę przykłada do dużej agresywności (czyli: krótki czas cięcia lub szlifowania), a więc do dużego postępu pracy i krótkiego czasu obróbki, może wybrać narzędzia o odpowiedniej klasyfikacji.

Pasujące produkty

Powrót do Szlifierstwo