Dobrze wykonane cięcie i szlifowanie zgrubne
Cienkie tarcze do cięcia Kronenflex® do szlifierek kątowych są to wysokowydajne produkty, które charakteryzują się wyjątkowo krótkimi czasami cięcia i gładką powierzchnią cięcia. Szczególnie dobrze nadają się do cienkościennych materiałów, które należy ciąć precyzyjnymi, szybkimi cięciami przy minimalnym wytwarzaniu ciepła. Kto przestrzega podstawowych zasad, osiąga optymalne wyniki pracy i maksymalne bezpieczeństwo.
1. Właściwy docisk = większa trwałość
Ze względu na doskonałą ostrość naszych tarcz, wystarczającym dociskiem jest sam ciężar własny maszyny. Zbyt duży docisk prowadzi do szybszego zużycia.
2. Optymalna prędkość obwodowa = lepsza wydajność cięcia
Idealny stosunek między liczbą cięć a zużyciem tarczy osiąga się bezpośrednio poniżej dopuszczalnej maksymalnej prędkości obwodowej. Należy zapewnić stałą wysoką prędkość obrotową. Jeśli prędkość obrotowa maszyny jest zbyt niska, tarcza zużywa się nieproporcjonalnie szybko.
3. Właściwa obsługa = większe bezpieczeństwo
Tarcze tnące mogą być obciążane tylko w kierunku promieniowym. W ten sposób zapobiega się zgniataniu, wyginaniu czy nawet pęknięciu tarczy, zwłaszcza przy dużym docisku.
4. Idealna pozycja cięcia = większa stabilność
Materiał powinien zawsze być zamocowany jak najbliżej punktu cięcia, tak aby nie mógł drgać, trzepotać ani się odchylać. Cięty przedmiot musi być stabilnie zamocowany i nie może się przesuwać podczas cięcia.
5. Właściwe zamocowanie = lepsze przenoszenie siły
Tarcze tnące są montowane w maszynie za pomocą kołnierzy mocujących, które przenoszą na tarcze ogromne siły napędowe. Nie wolno używać kołnierzy uszkodzonych lub nienadających się do użycia i należy przestrzegać obowiązujących przepisów i norm. Zastosowanie kołnierzy mocujących o różnych średnicach jest niedozwolone.
Odpowiedni kąt przystawienia przy obróbce zgrubnej
Tarcze do obróbki zgrubnej pracują z najwyższą wydajnością wtedy, gdy są przystawione do obrabianego przedmiotu pod kątem 25-30°. Pod tym kątem istnieje najkorzystniejszy stosunek ilości skrawania do zużycia tarcz. Dlatego należy, jeśli to możliwe, zawsze wybierać taki kąt przystawienia. Zmniejszając kąt do mniej niż 15°, podczas obróbki zgrubnej tworzy się na obwodzie tarczy bardzo cienka krawędź. Nawet przy niewielkiej zmianie kąta szlifowania może ona nie wytrzymać docisku szlifowania i wyłamać się. Tak więc cenne ziarno ścierne nie jest wykorzystywane, a poza tym powstaje niewyważenie, co również powoduje konieczność przedwczesnej wymiany tarczy.