Krążki fibrowe

Ściernice z fibry (potocznie: krążki fibrowe) są to okrągłe ściernice z materiałem nośnym wykonanym z fibry, która z jednej strony jest powleczona żywicą syntetyczną i ziarnem ściernym. Ściernice fibrowe są montowane w szlifierkach kątowych za pomocą odpowiednich talerzy wsporczych i wykorzystywanie głównie do obróbki metali.
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla ściernic fibrowych są ustalone w normie EN 13743. Maks. prędkość obwodowa (maksymalna prędkość robocza) dla ściernic fibrowych wynosi 80 m/s.

Dzięki bardzo dużemu asortymentowi i różnym wersjom talerzy wsporczych, paleta zastosowań ściernic fibrowych rozciąga się od zdzierania po szlifowanie dokładne powierzchni. Zalety ściernic fibrowych w porównaniu do ściernic listkowych talerzowych ściernic do zdzierania wynikają z elastyczności podłoża, a tym samym z dobrej zdolności dopasowania, z równomiernego wyglądu szlifu (w porównaniu do ściernic do zdzierania), a przede wszystkim z atrakcyjnej ceny.

Wadą w porównaniu do ściernic talerzowych listkowych jest mniejsza trwałość oraz stosunkowo duża wrażliwość na wilgoć i temperaturę.

W odniesieniu do tych ostatnich punktów, dla ściernic fibrowych obowiązują następujące zalecenia:

W razie przegrzania, np. wskutek nadmiernego dociskania podczas szlifowania, może w tym miejscu wystąpić przypalenie, a w podłożu mogą powstać pęcherze, które spowodują wykruszenie się ziaren. Klingspor oferuje bogaty asortyment dostępnych na magazynie ściernic fibrowych we wszystkich standardowych średnicach (Ø50 – 230 mm), alternatywnie ze zwykłym otworem okrągłym lub z otworem gwiazdowym. Oferta sięga od uniwersalnych ściernic korundowych do zastosowań uniwersalnych (CS 561) poprzez ściernice cyrkonowe z multispoiwem lub bez multispoiwa (CS 565/CS 570) do szlifowania stali i stali szlachetnej aż po ściernice Premium z ziarnem ceramicznym z multispoiwem (FS 964 ACT/FS 966 ACT) do obróbki stali szlachetnej i wysokostopowej. Uzupełnieniem programu są odpowiednio dopasowane talerze wsporcze w wersji twardej, żebrowanej do ciężkich prac szlifierskich (ST 358 A) oraz gładkie, elastyczne talerze do zastosowań płaszczyznowych (ST 358). Ściernice fibrowe Klingspor są wycinane z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń laserowych, dzięki czemu stosunkowo łatwo mogą być wykonywane również kształty specjalne, np. rozetowe i wielokątne.

Pasujące produkty

Powrót do Szlifierstwo