Mikrokrystaliczna

Termin „mikrokrystaliczna” oznacza specjalną strukturę ziarna materiału ściernego. Każde pojedyncze ceramiczne ziarno ścierne jest łączone w procesie produkcji z dużej liczby cząstek tlenku glinu. Ponieważ zachowane zostają delikatne granice między poszczególnymi cząstkami tlenku glinu w ziarnie ceramicznym, ziarno uzyskuje tzw. strukturę mikrokrystaliczną.

Materiał ścierny o strukturze mikrokrystalicznej ziarna ma podczas użycia efekt samoczynnego ostrzenia się: gdy w procesie szlifowania górny szpic ziarna się stępi, wykrusza się on z ziarna pod wpływem coraz większego nacisku. Ponieważ to wykruszanie się następuje wzdłuż struktury mikrokrystalicznej, powstaje nowy szpic o ostrych krawędziach, który umożliwia dalsze szlifowanie bez utraty agresywności.

Warunkiem optymalnej odporności na zużycie ścierniwa z ziarna ceramicznego jest szlifowanie z odpowiednio dużym dociskiem.
Głównym obszarem stosowania pasów ściernych z ceramicznym ziarnem mikrokrystalicznym są trudno skrawalne materiały, takie jak stal stopowa, stal szlachetna i tzw. superstopy.

Klingspor posiada w swoim asortymencie różne materiały ścierne z ziarnem ceramicznym, które w zależności różnią się od siebie elastycznością i wytrzymałością na rozerwanie zastosowanego podłoża. Do zastosowań, w których wymagany jest szlif zimny, asortyment produktów firmy Klingspor zawiera również mikrokrystaliczne ceramiczne materiały ścierne z tzw. multispoiwem.

Pasujące produkty

Powrót do Szlifierstwo