Nasypywanie elektrostatyczne

Podczas produkcji ścierniw na podłożu (np. rolek, pasów, arkuszy ściernych itp.) ziarna ścierne są rozsypywane po podłożu i mocowane tam za pomocą kleju lub innego spoiwa. Elektrostatyczna metoda nasypu jest stosowana zwłaszcza w przypadku wysokogatunkowych ścierniw.

Ziarna ścierne nie spływają w tej metodzie z góry na podłoże, tylko są podnoszone w obszarze nasypu w linii produkcyjnej za pomocą napięcia elektrycznego (50 kV) w górę, gdzie wnikają w klej naniesiony na podłoże. Ze względu na rozkład masowy i przyspieszenie, ziarna ścierne podczas lotu ustawiają się automatycznie w taki sposób, że trafiają na podłoże prostopadle i grubszym końcem do przodu, gdzie są przyklejane za pomocą kleju.
Ponieważ tępszy koniec ziaren tkwi zawsze w kleju, a ostry, szpiczasty koniec jest skierowany w stronę szlifowania, w metodzie tej powstaje produkt, który już od samego początku jest bardzo agresywny i szlifuje z dużą szybkością skrawania.

Klingspor stosuje elektrostatyczną metodę nasypu do nanoszenia wszystkich ścierniw na podłoże, od ziarnistości P30 i drobniejszej.

Pasujące produkty

Powrót do Szlifierstwo