Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa jest to ręczna szlifierka elektryczna lub pneumatyczna. Zamocowana do niej tarcza do cięcia lub szlifowania obraca się z prędkością, która jest duża w porównaniu do innych narzędzi.
Projekt szlifierki kątowej inna nazwa: Flex) powstał w efekcie współpracy firmy Ackermann + Schmitt (Flex-Elektrowerkzeuge GmbH) z producentem materiałów ściernych Klingspor, który opracował pierwszą tarczę do cięcia z wiązaniem za pomocą żywicy syntetycznej do maszyn wysokoobrotowych, która została wprowadzona na rynek jako produkt o nazwie Kronenflex.

Dzisiaj szlifierki kątowe znajdują się w prawie każdym zakładzie i we wszystkich warsztatach majsterkowiczów. Istnieje duża liczba wersji przeznaczonych do różnych zastosowań. Standardowe średnice to 100, 115, 125, 150, 180 i 230 mm; prędkość obwodowa tarczy do cięcia wynosi maks. 80 m/s (tzn. dla narzędzia o Ø115 mm prędkość wynosi 13 300 obr./min.). Ponieważ tarcze do cięcia z wiązaniem za pomocą żywicy syntetycznej i diamentowe tarcze do cięcia osiągają swoją najlepszą wydajność zwykle przy pełnej prędkości, zalecane jest stosowanie tych narzędzi w mocnych szlifierkach kątowych (1200 W i więcej). Natomiast inne narzędzia ze względów bezpieczeństwa są dozwolone tylko do obróbki z mniejszą prędkością (np. ściernice garnkowe z wiązaniem z żywicy syntetycznej: 50 m/s) lub umożliwiają uzyskanie lepszych efektów przy zredukowanej prędkości obrotowej (np. ściernice listkowe włókninowe talerzowe). W tych przypadkach korzystne jest zastosowanie szlifierek kątowych o regulowanej prędkości. W przypadku ściernic garnkowych jest to nawet niezbędne.

Podczas pracy z użyciem szlifierki kątowej bezpieczeństwo pracy odgrywa dużą rolę nie tylko ze względu na dużą prędkość obwodową występującą podczas cięcia, w tym samym ze względu na związane z tym duże siły odśrodkowe, ale również z uwagi na iskry, drgania, hałas i zapylenie. Zgodnie z obowiązującymi normami producenci są zobowiązani do dołączania do swoich produktów odpowiednich informacji o wymaganych środkach bezpieczeństwa i o ograniczeniach w stosowaniu. Użytkownicy powinni dla własnego bezpieczeństwa stosować się do tych zaleceń i wdrażać je w praktyce.

Firma Klingspor oferuje bogaty asortyment narzędzi do szlifierek kątowych w następujących obszarach asortymentowych:

 • Tarcze do cięcia i zdzierania ze spoiwem z żywic syntetycznych
 • Ściernice garnkowe ze spoiwem z żywic syntetycznych
 • Ściernice listkowe talerzowe (z lamelkami płóciennymi, z lamelkami włókninowymi oraz z połączeniem płótno-filc)
 • Tarcze do czyszczenia, przeznaczone do stosowania z talerzem głównym
 • Ściernice listkowe kołowe do szlifierek kątowych
 • Ściernice fibrowe i odpowiednie talerze wsporcze
 • Ściernice na rzepy i odpowiednie talerze wsporcze
 • Ściernice włókninowe i odpowiednie talerze wsporcze
 • Diamentowe tarcze do cięcia
 • Diamentowe talerze do ściernic
 • Diamentowe koronki wiertnicze do wiercenia na sucho
 • Tarcze Quick Change Disc z odpowiednimi adapterami

Pasujące produkty

Powrót do Szlifierstwo